ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Що чи хто є найбільшим гальмом вакцинації, та чим це загрожує. ДОПОВНЕНО

Що чи хто є найбільшим гальмом вакцинації, та чим це загрожує. ДОПОВНЕНО

В України триває кампанія з імунізації від поліомієліту. Але, як кажуть, не було б щастя… Цьому передували два випадки захворювання на поліомієліт у Закарпатській області. Якщо брати до уваги, що це перші випадки захворювання в Європі за останні п’ять років, то це просто кричущий факт. Та для сьогоднішніх реалій в Україні, враховуючи те, що до цього показник охоплення профілактичними щепленнями від поліомієліту становив 14 відсотків, це, на превеликий жаль, закономірність. Відомий дитячий лікар і телеведучий Євген Комаровський  на одному з телеканалів порівняв нашу країну за цими показниками з Сомалі.

У жовтні розпочалися профілактичні заходи або, як це називає Головне управління державної санітарно-епідеміологічної служби в області, «перший раунд додаткової імунізації» проти поліомієліту в  Кіровограді. «Додаткової», бо до цього все ж деяка планова робота в цьому напрямку велася, не зважаючи на те, що це перша безкоштовна вакцина, отримана від МОЗу від початку року в достатній кількості. Перша! В жовтні, Карл (якщо висловлювати емоції з цього приводу інтернет-мемами)!

На цей момент, за підсумками третього кварталу нинішнього року, в Кіровограді було щеплено від поліомієліту 21,2 відсотка дітей віком до року, 825 із 3898. На сьогоднішній день, як повідомила нашому виданню головний спеціаліст відділу організації санітарно-епідеміологічного нагляду  Головного управління ДСЕС в області Тетяна Задорожна, вже практично закінчився другий тур вакцинації дітей від нуля до шести років. Протягом першого туру в області охоплено 92,5 відсотка дітей, це 48 590 чоловік. Протягом другого - 90,8 відсотка або 44 557 дітей. Незначну кількість дітей не вакциновано в зв"язку з протипоказаннями лікарів та через відмову батьків.

Вжите слово «раунд», виявилося підходящим для характеристики цієї кампанії, що певною мірою нагадує бій зі стереотипами, міфами і страхами суспільства, часто перебільшеними або й узагалі безпідставними. Не в останню чергу і завдяки ЗМІ.

Деякі кіровоградські батьки відмовляються щеплювати своїх дітей після серії резонансних повідомлень про смертельні випадки, що сталися протягом кількох останніх років і які пов’язують із вакцинацією. Останнє повідомлення стосувалося Білої Церкви, де померла дитина, якій напередодні зробили щеплення від поліомієліту. Більшість колег це висвітлили з «сумнівною однозначністю» – «дитина померла після щеплення». Якщо говорити тільки про те, що це сталося в один проміжок часу, то це справді відповідає дійсності. Але, якщо говорити про причину смерті, то за попередніми висновками експертів, вакцинація тут ні до чого. Так, можна погодитися, що чиновники часто не зацікавлені в тому, щоб донести до людей правдиву інформацію. Водночас, вакцину з одного флакона отримали десятеро дітей, і решта на сьогодні живі й здорові. Та й не можна нехтувати тим фактом, що в Україні щогодини помирають діти, незалежно від того, проходиться в цей час вакцинація чи ні, але перше з другим може просто співпасти у часі. Чиновники ж від медицини не менше зацікавлені в тому, щоб приховати випадки захворювань на такі хвороби як поліомієліт, краснуха й інші, ніж випадки смерті в наслідок щеплень від них.

Дати суспільству сигнал «SOS», якщо для цього є підстави, - це професійний обов’язок журналістів, але при цьому слід  керуватися не прагненням оприлюднити сенсацію, а здоровим глуздом, щоб не вийшло, як у випадку з дніпропетровськими колегами, які «оперативно» повідомили, до якої лікарні доправили податківця, на якого вчинили невдалий замах. У той час, як прес-служба поліції заявила, що він помер, аби убезпечити потерпілого від повторного замаху.

Власне, ще однією причиною, з якої, можливо, кіровоградські мами відмовляються від щеплень дітей від поліомієліту, є повідомлення про те, що вакцину було доставлено в Україну з порушенням умов зберігання. Це дійсно так, і про це потрібно було говорити і писати, але при цьому слід було повідомляти і про те, що профільний міністр прийняв рішення не використовувати «розморожену» партію.

Ну, і взагалі рідко говориться про головне: значно більша вірогідність того, що в Україні нещеплена дитина помре чи стане калікою через хворобу, про яку вже давно забули в цивілізованому світі завдяки своєчасній імунізації населення, ніж вірогідність, що вона помре від щеплення.

Традиційно в Кіровограді  багато хто послуговується інформацією «сарафанного радіо», куди ж без нього. Так, колезі мама однокласника її сина повідомила приголомшливу новину, що відразу кількох дітей з паралельного класу після щеплення доправили до інфекційного відділення центральної міської лікарні, що на Валах. Однак уже через кілька днів майже всі діти з класу були на святі новорічної ялинки, а їхні мами нічого не знали про їхню екстрену госпіталізацію, як і медики вказаного медичного закладу.

- Це неправда, - дивується колективній фантазії кіровоградців лікар-інфекціоніст Олександр Великий. – Була одна дитина з підозрою на реакцію на вакцину, але ці припущення не підтвердилися.

Водночас він наголошує, що іншого способу убезпечити суспільство від таких хвороб як поліомієліт, окрім імунізації, немає.

- Взагалі існує таке поняття як колективний імунітет. Для того, щоб його забезпечити і  запобігти тому, що сталося на Закарпатті, вакцинація просто необхідна. Тому що поліомієліт - це страшна хвороба, яка передається в тому числі й через воду. Реакції ж на вакцини були завжди, тому що в організм вводиться іншородний білок, просто раніше про такі випадки не говорили відкрито. Адже це відбувається не тому, що хтось хоче нашкодити дітям чи через халатність, а тому що це природньо. Реакція є на кожну вакцину, в когось більша, в когось менша. Просто кожен випадок індивідуальний.

Проте списувати все на  негативний інформаційний фон і необізнаність батьків не можна. Більшість із них, як свідчать цифри, бажають убезпечити своїх дітей від небезпечних хвороб, але не мають такої змоги через відсутність безкоштовних вакцин.

Загальні цифри охоплення дітей щепленнями на кінець року будуть згодом, а на кінець третього кварталу, за даними Кіровоградського міськміжрайонного управління  Головного управління державної санітарно-епідеміологічної служби в Кіровоградській області, щепленнями АКДП-3 було охоплено 2084 дітей до року, із них отримали вакцинацію проти дифтерії, правця, кашлюка та гемофільної інфекції 832 дитини, що становить 40,0%. Не щепленими на кінець вересня були 1252 дитини, переважно через відчутність вакцини -  1196 чоловік, через відмови - 23, через медичні протипоказання - 33.

Не зважаючи на мізерні централізовані поставки безкоштовних вакцин, вакцинацію БЦЖ у перші три доби отримали 1437 з 2999 дітей, які народилися за цей період в Кіровограді. Це 47,9%  від загальної кількості (пологовий будинок № 1 – 65,2%, пологовий будинок № 2 – 93,7%, перинатальний центр обласної лікарні – 10,5%). Не щеплено було 1562 дитини. В зв’язку з відсутністю вакцини - 1457, через медичні протипоказання – 76, через відмови - 29.

За словами начальника міського управління охорони здоров’я Оксани Макарук, вакциною БЦЖ вдалося частково забезпечити два пологові будинки завдяки благодійним внескам.

- Не чекаючи централізованих поставок, ми самі знайшли постачальника і закуповували вакцини, - зазначила вона.

Як же виходять із ситуації і в районах області?

- Є перелік вакцин, які можуть бути придбані батьками за власні кошти через аптечні мережі, які займаються їхньою реалізацією, - коментує директор Департаменту охорони здоров’я ОДА Олег Рибальченко. – Деякі вакцини, централізованих поставок яких ми не отримуємо, ми закуповуємо за кошти спеціального фонду. В усіх районах ситуація різна, там, де ще залишилися вакцини з минулого року, дітей щеплюють безкоштовно. Якщо якоїсь вакцини немає, то батьків просять або чекати централізованих поставок безкоштовних вакцин, або купувати за власні гроші.

Але й ситуація з придбанням вакцин в Україні нагадує біг з перешкодами. Так, з осені в аптеках не можна придбати комбіновану вакцину проти дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гепатиту В та гемофільної інфекції «Інфанрікс гекса», так звана АКДС, в зв’язку з її перереєстрацією в Україні. Коштувала ця вакцина близько семисот гривень для одного щеплення. Це при тому, що дитині до року для вироблення імунітету потрібно вколоти її тричі з інтервалом в один місяць. Відсутність «Інфанрікс гекса» спричинило більший попит на вакцину «Інфанрікс ІПВ» (проти дифтерії, кашлюка, правця і поліомієліту), вартість якої до 500 гривень, як наслідок, на початку грудня і цієї вакцини не виявилося в аптеках.

З наведеного вище напрошується висновок, що основним гальмом вакцинації є сама ж держава, яка, здається, не розуміє, що гасити полум’я завжди складніше, ніж попередити пожежу. Тобто купувати і вчасно постачати вакцини в регіони дешевше, ніж потім боротися з епідеміями та їх наслідками. 


519 0
НОВИНИ


Loading...