ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Його ламали, а він не гнувся: у Кіровограді презентували унікальне видання творів Миколи Смоленчука. ФОТО

Його ламали, а він не гнувся: у Кіровограді презентували унікальне видання творів Миколи Смоленчука. ФОТО

У приміщенні Державного архіву Кіровоградської області відбулася презентація книги відомого земляка, кандидата філологічних наук, письменника і краєзнавця Миколи Смоленчука "Скарби золотого поля". Під обкладинкою видання зібрано краєзнавчі розвідки, есеї і статті, які не були видані за життя Смоленчука в оригіналі. Адже чимало текстів друкувалися з цензурними правками, або у скороченому варіанті на шпальтах газет.

За словами краєзнавця, директора обласного держархіву, упорядника видання Олега Бабенка, у виданні зібрані ґрунтовні тексти Миколи Смоленчука про корифеїв театру Марка Кропивницького, Івана Тобілевича, Марії Заньковецької а також письменника Володимира Винниченка.

Сьогодні ім'ям краєзнавця названа вулиця Пролетарська, неподалік якої знаходиться музей Марка Кропивницького, фундатором якого був Микола Смоленчук. За життя його діяльність переслідувалась і цькувалась радянським режимом, і лише сьогодні земляки віддають свій борг перед ним.

Про те, людиною якого масштабу був Микола Смоленчук, розповіли знайомі, студенти, вихованці письменника.        

"Я розглядаю цей захід не як презентацію, а як привід згадати Миколу Смоленчука. Часто ми не осмислюємо якої величини була людина, поки її не стає. Микола Кузьмович був першим, хто в зросійщеному обласному центрі зробив Кропивницького нашим надбанням. Адже до Смоленчука Кропивницький був надбанням Києва і Харкова», - зазначив Бабенко.

Крім того, саме Микола Смоленчук встановив місце народження письменника Володимира Винниченка, дослідив особливості формування його характеру. Він знайшов перші метричні записи про народження Кропивницького і Винниченка

Проте попри значні успіхи, дослідник зазнав цькування і переслідування радянським режимом. «Коли по усій країні почались закручування гайок інтелігенції, у Кіровограді летіла різьба. Смоленчук не втік, і не відступив», - розповів Олег Бабенко.

Іван Петренко, співробітник архіву поділився спостереженням, що за Смоленчуком постійно маячили «мордовські табори». «Відлік його особистої драми почався із виклику до обласного управління КДБ, де була проведена виховна співбесіда. Після того до нього ставились як до прокаженого. Навіть, зустрівши на вулиці, переходили на іншу сторону дороги. Усі його розвідки не брали до друку. Його життя було сповнене небезпеки».

Взимку 1971 року, коли стало відомо, що Смоленчук читав працю Івана Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», його двічі викликали на партійні збори філологічного факультету педагогічного інституту ім. О. Пушкіна, де він тоді працював. Науковця було звинувачено в «антирадянщині» і виключено з партії. Жоден співробітник вишу не виступив проти такого рішення. А на той час виключення з партії робило людину майже «ворогом держави».

Проте, Смоленчук не зрадив принципам і не відступився від своєї позиції. Як розповів Бабенко, письменник міг, йдучи вулицею зі своїми студентами, співати гімн українців у вигнанні «Повій вітре».

«Його ламали, а він не гнувся. Якби сьогодні було побільше Смоленчуків у Кіровограді, ми б жили в іншому місті», - зазначив Олег Бабенко.

Видання «Скарби золотого поля» видане до 175-річчя від дня народження Марка Кропивницького, 170-річчя від дня народження Івана Тобілевича, 135-річчя від дня народження Володимира Винниченка на кошти обласного бюджету. Усього видано 200 примірників, які будуть передані до бібліотеки ім. Д. Чижевського, департаменту освіти (через Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти), а також краєзнавцям та родині письменника. 

Фото автора

274 0
НОВИНИ


Loading...