ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Андрій Табалов: Комунальні монополісти працюють з прибутком, а нас переконують, що сфера ЖКГ збиткова

Напередодні Великодня «РК» поспілкувався з головою громадської організації «Рідний Кіровоград» Андрієм Табаловим. Факти, які озвучив нардеп VII скликання просто шокували - на тлі збільшення тарифів на комунальні послуги, уряд чомусь не говорить про те, що багато компаній-монополістів працюють з мільйонними прибутками. Так само не є досконалою і система субсидій. Отже, про підвищення тарифів на комунальні послуги, про допомогу місту після роботи у Верховній Раді, місцеві вибори, а також про плани Андрія Табалова на майбутнє читайте далі в інтерв’ю.

- Нещодавно газета «Кіровоградська правда» написала, що від вашого імені містом роздаються пакети з пайками і, начебто, в цей пакет кладуть листівку від партії «Рідне місто». У цьому матеріалі ідеться про те, що ви готуєтеся іти на вибори міського голови і, таким чином, підкуповуєте майбутніх виборців. Що можете сказати з цього приводу?

- Ця газета завжди була, так би мовити, небайдужою до моєї персони і у більшості випадків перекручувала подану мною інформацію, або просто поширювала відверту неправду про мене та мою діяльність. Все це дійсно пов’язано з політикою, оскільки власниками цієї газети, виставленої нещодавно на продаж, є мої політичні опоненти. Днями представник Партії Регіонів та багаторічний помічник екс-губернатора Сергія Ларіна - Олександр Шаталов офіційно підтвердив, що його родина є власником «Кіровоградської Правди». Хоча багато років поспіль це заперечував. Як і те, що газета використовувалась у політичних цілях.

Стосовно суті вашого питання. Ще більше року тому, 8 січня 2014 року була відкрита благодійна організація «Благодійний фонд Табалова». Фонд – іменний, відповідно я беру активну участь у його роботі. Наша сім’я займається благодійністю в Кіровограді дуже давно - не один десяток років. Більше того, мої пращури займалися благодійністю ще до революції. Тому це традиція нашої родини, яку ми підтримуємо і будемо підтримувати завжди. Більше того, діяльність благодійного фонду не обмежується допомогою соціально незахищеними верствам населення.

-  Про яку допомогу йдеться і кому ви її надаєте?

Не так давно було прийнято рішення, що у зв’язку з погіршенням економічної ситуації в країні і відсутністю якихось дієвих дій із боку керівництва держави, допомагати тим людям, які звертаються до приймальні громадської організації «Рідний Кіровоград». Крім того, допомога надається і учасникам АТО, дітям із обмеженими можливостями, різним громадським організаціям таким як «Серце матері», Центру медико-психологічної реабілітації військовослужбовців «КОМПАС». Працює Штаб юридичної допомоги військовослужбовцям, діяльність якого була започаткована у липні 2014 року, організаціям УТОС та УТОГ, ГО «Ліквідатор», аматорському хору «Ветеран» та багатьом іншим. Я вважаю своїм громадським обов’язком допомагати кіровоградцям, якщо у мене є можливість, і я в цьому не бачу нічого поганого. Але про це ви не прочитаєте на сторінках «Кіровоградської Правди».


-  Вашу активну громадську діяльність пов’язують із майбутніми виборами…

Я не живу «від виборів до виборів», а працюю кожного дня. Тому вже давно не мислю такими категоріями – чого раджу усім українським політикам. Тим більше, давайте будемо відвертими: а чи будуть місцеві вибори і коли? Ми цього не знаємо. Відповідно, ніякої передвиборчої кампанії я вести не можу. В країні війна в кінці кінців, і вибори – це питання другорядне.  Тому повторюю - потрібно не критикувати і вигадувати дурниці, а приєднуватись і допомагати людям.

***

- З 1 квітня відбулося підвищення цін за всі комунальні послуги: газ, електроенергію, опалення. Чи можна це назвати реформою? І чи допоможуть ці кроки вивести Україну на якийсь незалежний енергетичний рівень?

-   Реформи в системі ЖКГ я бачу виключно в інвестиціях в енергозбереження. Підняття тарифів – це не реформа. Введення системи субсидій цю проблему також не вирішує. Я дуже хотів би, щоб субсидії отримали всі кіровоградці, хто цього потребує. Але нажаль, я не впевнений, що так станеться.

Далі, що таке субсидія насправді і чи буде вона виділятись людям? Люди отримають знижку на комунальні послуги, а от гроші будуть перераховуватись безпосередньо монополістам. На це уряд в 2015 році планує витратити 12,5 мільярдів гривень. І монополістам на відміну від людей не потрібно буде заповнювати декларації, або якимось чином доводити, що вони потребують цих грошей. Тому підняття тарифів - однозначно не реформа, це просто латання бюджетних дір за рахунок громадян.

Я вважаю, що перед тим, як приймати рішення по збільшенню тарифів, потрібно було проводити аудит підприємств, що працюють у сфері ЖКГ. Тобто перевірити – який їх реальний фінансовий стан, адже не секрет, що деякі обленерго та облгази працюють з мільйонними прибутками і без підвищення тарифів.

Візьмемо «Кіровоградобленерго». В січні-вересні 2012 року чистий прибуток складав 3,62 мільйони гривень. Січень-вересень 2013 року збільшує чистий прибуток у 5(!) разів – до 18,3 мільйони гривень. Період з квітня по червень 2014 року «Кіровоградобленерго» закінчило з чистим прибутком у… 50,248 млн грн. Це відкриті дані і їх можна подивитись або на сайті компанії, або у повідомленнях ЗМІ!

У мене виникає питання: так збиткові  у нас підприємства ЖКГ чи ні, і чому з кишень людей виймають останнє, в той час як монополісти продовжують працювати і отримувати собі прибуток? Якщо додати, що співвласником «Кіровоградобленерго» досі є російський бізнесмен, більше того - депутат Державної Думи Росії Олександр Бабаков, який голосував за анексію Криму,  у мене просто немає слів. Це просто зрада власного народу.

Скажіть мені, якщо комунальна сфера така неприбуткова, чому тоді в неї вкладають гроші російські та українські олігархи: Ахметов, Фірташ? А нас переконують в тому, що все настільки погано, що без підвищення тарифів просто не можна обійтись.

-  З чого складається прибуток підприємств ЖКГ?

В цьому якраз і необхідно розібратися. І тут не обійтись без аудиту підприємств системи ЖКГ. Треба подивитись, які витрати виробники та постачальники комунальних послуг закладають в собівартість тарифу. А уряд навіть не думав її проводити. Насправді ж, там можуть бути і машини, і завищені ціни на закупівлю, наприклад, ремонтних робіт – інші, фактично, корупційні витрати. Закладення додаткових коштів, таких як наприклад, купівля службового автомобіля – це не вигадка, це випадок літа 2014 року. Таке порушення Держфінінспекція виявила в Кіровоградській філії підприємства «Укргідроенерго». Замість того, щоб витрачати гроші споживачів на розвиток мережі, енергетики вирішили оновити… власний автопарк. В компанії закупили авто «Шкода Суперб», не передбачене планом фінансових закупівель. Комунальне підприємство «Теплоенергетик» у 2014 році без фактичного виконання підрядних робіт по випробуванню водяних теплових мереж списало на витрати кошти у розмірі 597,2 тис. грн. Це також дані Держфінінспекції за 2014 рік. Матеріали цього порушення були передані в прокуратуру. І це приклади, про які нам відомо з відкритих джерел. А скільки ще таких ситуації залишається невідомими? І за що саме ми сплачуємо щомісяця?

Третє питання, днями його підняли навіть депутати ВР. Це -  пряме порушення у якості надання комунальних послуг. Іноді до газу домішуються азотні суміші, які в 5 разів дешевші природного газу, а населенню продають за ринковою ціною газу.  І про ці порушення, які існували роками, заговорили вперше!

Тому я вважаю, що підвищення комунальних тарифів в Україні, на тлі зменшення зарплат та доходів українців, є справжнім грабунком та аферою. Для того, щоб не реформувати систему ЖКГ і продовжувати заробляти на цьому мільйони.  В цьому питанні немає жодної реформи, простіше простого підняти тарифи – і це, до речі, стосується води, газу, транспорту – всього.

***

- Стосовно транспорту. На сьгоднійшній день, хамство водіїв маршруток - тема номер один в Кіровограді. «Олікс» взагалі відмовлявся перевозити пільговиків, інші водії морально давлять на пасажирів і вони не хочуть їздити за пільговим посвідченням. Це стосується, навіть, дружин та дітей загиблих військових в АТО. Як з цим боротися?

- Єдиний дієвий метод, на мій погляд, це внесення змін у договір із перевізником і покарання. Перше попередження – штраф, друге, третє – це розірвання договору і проведення тендеру. Іншого виходу не існує. Перевізник має розуміти, або він займається дисципліною своїх водіїв, або не надає послуги взагалі.

З одного боку у водіїв маршруток робота важка, але ж вони мають розуміти, що пасажири, які їдуть за пільговим, пережили важкий період. Це і родини учасників АТО, самі військові, пенсіонери, які пройшли іншу війну. До них потрібно ставитися з розумінням. Якщо ти на роботі, то маєш залишити свої амбіції десь в іншому місці і обслуговувати людей, як треба - з посмішкою. І якщо не можеш сказати нічого хорошого, то краще промовчи.

Я вважаю, що будь-який керівник підприємства повинен контролювати своїх підлеглих.  Тому, якщо дієві важелі впливу застосувати до керівника підприємства, то він наладить дисципліну і в колективі. В міській раді є важелі впливу для цього і невеликого прогресу в цьому вона досягнула.

Ще одна моя пропозиція до влади, зробити міську «Гарячу лінію»  саме по транспорту, номер її телефону повісити у кожному автобусі, аби всі могли зателефонувати і поскаржитися. І я думаю, що тоді можна було б вести статистику за якою можна було б чітко відслідкувати роботу міської влади. Зараз цього немає і ми не можемо судити стало гірше чи краще.

Але ми точно знаємо, що проблема є. Тому я пропоную  метод для фіксації стану задоволення кіровоградців транспортними послугами. Гаряча лінія – це той інструмент, який може змусити перевізника йти на покращення сервісу. 

-  Не так давно перевізники погодились частково знизити тариф на деяких маршрутах. Ваша думка, що робити в Кіровограді з транспортною сферою?

В транспортній реформі вихід дуже простий - треба переходити на великогабаритні автобуси. Як економіст я прекрасно розумію, що чим більше вміщає пасажирів транспортний засіб, тим менші витрати на кожного пасажира. Друга складова реформи - якщо місто створить або поверне у свою власність і управління комунальне підприємство, яке буде об’єднувати електротранспорт, автобусний та інші види транспорту.

Далі - порахуємо загальну економіку, в майбутньому – слід розробити систему проїзних квитків на всі види транспорту. Попрацювати з громадою міста над тим, аби зробити транспортне сполучення найбільш зручним для населення та гостей міста. Щоб транспортні послуги не тільки мали адекватну вартість, але й були зручними. Зараз з цим великі проблеми. В комплексі - це обов’язкове приведення в порядок дорожнього покриття, бо в деяких місцях не можливо провести нормальний маршрут через відсутність нормальної дороги.

Я не одноразово був на зустрічах, коли люди мене просили організувати маршрут у віддалені райони міста. Я звертався до міської влади і мені відповідали, що маршрут організувати не можемо, оскільки там немає дорожнього покриття. Цей великий комплекс питань і ними треба займатись щодня, а не пускати на самотік.

***

- Раніше  ви говорили про технології енергозбереження. Які саме технології реально запровадити українцям?

- Давайте будемо відвертими: зараз люди впроваджують енергозберігаючі технології у себе вдома за власний рахунок. У держави і профільного міністерства є такі плани – компенсувати людям частину витрат за проведення утеплення будинків, заміну вікон, тощо – сама ідея правильна, але поки що знаходиться на стадії розмов. Реально провести великий проект у місті з впровадженням енергозберігаючих технологій – переобладнати котельню, замінити вікна або утеплити стіни, наприклад, у школі чи дитячому садочку зараз можна лише за кошти та інвестиції міжнародних організацій – НЕФКО, ЄБРР тощо. В державному бюджеті грошей на це немає.

- Назвіть приклади для Кіровограда. В якій сфері потрібно провести заходи з енергоефективності в першу чергу?

В Кіровограді дуже велике поле для впровадження проектів з енергоефективності. І дуже великий запас міцності для скорочення споживання природних ресурсів.

Наприклад, є в місті тепломережа, яка дуже застаріла, більше того велика кількість громадян в Кіровограді вже перейшли на автономне опалення. Як наслідок, в деяких будинках, які експлуатують цілу гілку тепломережі, яка коштує в експлуатаційних витратах та в ремонті немалих коштів.  Зі 100 квартир в будинку, наприклад, тільки 10 залишились на центральному опалені. Це неправильно. Це можна порівняти з тим, якщо у вас є легкове авто, на заправку якого вам потрібно 10 літрів бензину на день, і вам цей бензин доставляють 10 тонним бензовозом. Десять літрів треба возити в каністрі в багажнику.

Так і тут. Що мав би зробити справжній хазяїн? Наприклад, за кошти міської ради або державні придбати людям, які залишилися на централізованому опалені, автономки і обрізати центральне теплопостачання. Не всі люди мають гроші для того, щоб встановити автономне опалення самостійно.

Цей крок, відмова від експлуатації цілої гілки тепломережі, зекономив би величезні кошти. По-перше, не було б поривів. По-друге, не було б необхідності експлуатувати величезну мережу, яка була розрахована на велику кількість людей. На сьогодні населення у Кіровограді не збільшилося, а іноді навіть зменшилося.  Але від’єднання від мереж не вигідне монополістам, які зацікавлені у збереженні великих обсягів споживання газу, води та тепла.

-  Як можна зекономити на оплаті комунальних послуг?

Інший приклад - треба, як мінімум встановити пластикові склопакети в вікна під’їздів. А в нас часто буває, що там старі дерев’яні вікна, а інколи навіть вікон взагалі немає, вони розбиті.  Відповідно стоїть батарея у під’їзді і вона опалює повітря, а це втрати тепла. Друге - це утеплення, під’їздних дверей – вони не повинні бути відкриті взимку, як у нас часто буває. Третє, це утеплення самого будинку.

І, звичайно, це можна робити і потрібно робити частково з допомогою держави. Адже держава отримує багатомільйоні кредити валютні на різні заходи, в тому числі і реформи. А це реформи і ці кошти потрібно витрачати туди. Взяти з мільярдів хоча б маленьку долю  і зробити якусь регіональну програму  під конкретні бізнес проекти. Ніхто ж не збирається розкрадати ці кошти. Я думаю, що місцеві чиновники давно вже зрозуміли і місцева громада розуміє, як контролювати чиновників. Я думаю, що люди будуть лише «за».

- Сергій Ларін на своїй сторінці у фейсбук дуже активно критикує місцеву владу, зокрема, за підвищення тарифів на воду. Чи є на це підстави?

Якраз за часів Ларіна водоканали кількох міст Кіровоградщини об’єднали в одне мегапідприємство. Тоді заявляли, що це допоможе скоротити витрати, а тепер ця об’єднана компанія просто піднімає тарифи. І до чого тут взагалі міська влада? Вона не має впливу на компанію, що підпорядковується області. Я вважаю, що Кіровоградський водоканал потрібно забрати в комунальну власність. І тоді міська влада зможе впливати на ці процеси. Тому як мінімум, від нього це чути дивно, таким чином він демонструє або свою некомпетентність або ж «коротку пам'ять».  

***

- Поговоримо про останні політичні новини. Президент не так давно підписав указ, за яким 8 травня ми тепер будемо відзначати день примирення. Свято 9 травня залишили – поки що. Яка ваша позиція з цього питання?

По всій Україні і в Кіровограді також є учасники бойових дій та ветерани Великої Вітчизняної війни. Вони пережили важкі часи, захищаючи наші міста і села,землю на якій ми з вами зараз живемо. Їх внесок неоціненний і ми, як мінімум, повинні віддавати цьому належну шану, якщо не кожного дня, то хоча б в День перемоги. В мене був дідусь, який воював та отримав поранення, він мав медалі та нагороди. Кінець війни - це найбільше свято в житті, і кому, як не нам з вами зараз про це знати. Більшість українців кожного дня  вже протягом року прокидається з одним запитанням – «Коли закінчиться війна?». Ми чекаємо перемоги сьогодні, так само, як наші діди й бабусі чекали її 70 років тому. І для нас це буде таким же святом зі сльозами на очах, як і колись 9 травня. Не можна забувати про це.

- Як ви зараз у цілому оцінюєте роботу Парламенту? І чи не жалкуєте, що відмовились від депутатства?

- Не жалкую. Я вважаю, що при існуванні коаліції в 300 голосів Верховна Рада могла б працювати більш ефективно. А тут ми бачимо, що парламент знову пов’яз  у корупції, внутрішніх чварах та взаємних звинуваченнях. На жаль, перезавантаження парламенту не призвело до якісно нової роботи. Депутати переходять із однієї фракції в іншу. І до цього всі ставляться абсолютно спокійно, займаються кнопкодавством і досі не голосують за важливі закони.

У 2012 році я йшов на вибори з лозунгом про скасування пенсійної реформи, прийнятті закону про імпічмент Президента, закону про відкликання депутатів та іншими. Вони і досі залишаються актуальними, як і три роки тому. Нічого не змінилося.

Я живу в Кіровограді і не відчуваю змін абсолютно, точно так як і всі інші. Більше того, ми відчуваємо погіршення. І це пов’язано не лише з військовою ситуацією в країні. Не вирішено елементарні питання.

- Ви вже не народний депутат. Що змінилося у вашому особистому житті? Чим зараз займаєтеся?

- Я більше часу приділяю доньці, дружині. Займаюсь бізнесом, хоч  зараз це дуже важко. За мною стоять багатотисячні колективи, мені потрібно дивитися людям в очі, тому завдання - вижити у цей непростий рік. Активно займаюсь громадською діяльність спільно з громадською організацією «Рідний Кіровоград». Вирішую т ж питання, якими займався і під час депутатства - під час свого депутатства, впроваджую в життя ті ідеї, які не встиг.

Я і досі проводжу громадський прийом людей. Спілкуюся з багатьма людьми, зустрічаюся з громадськістю у дворах. Є питання, які я взявся вирішувати ще народним депутатом – це будівництво багатоповерхівки для військових, перенесення Завадівського сміттєзвалища. Тому роботи вистачає. Не змінилося одне, я постійно багато працюю і весь час чимось зайнятий. А це добре, бо якщо тобі є чим займатися, значить ти потрібний суспільству. Це означає, що ти не даремно витрачаєш свій час.

-  Ви продовжуєте допомагати військовим?

Ми працюємо і з волонтерами, і з самими військовими. Крім того, хлопці, які воюють бачать, що ми допомагаємо і самі звертаються. Вони звертаються не вперше і розуміють, що ми так чи інакше, але обов’язково допоможемо. Мені це приємно робити тому, що я патріот України і вболіваю за тих, хто бореться за державну цілісність.

Я вважаю, що Росія займається конкретною агресією і її потрібно відбити. Ми - незалежна країна і іноземне військо немає права топтати нашу землю, навіть, якщо його солдати говорять на тій же мові, що й ми з вами. Я буду робити все, аби війна закінчилася. І роблю це як можу.

Що б ви побажали кіровоградцям у Великдень?

-  Злагоди, добра, достатку і гарних новин. Ми всі хочемо отримувати приємні звістки і я бажаю, щоб це свято принесло всім нам мир та спокій, на який так давно ми всі чекаємо.

644 0
НОВИНИ


Loading...